Forumul s-a mutat!

Forumul s-a mutat aici: http://hogwartsarmy.zz.mu/ !

Ne puteti contacta aici: office@hogwartsarmy.zz.mu !

Distribuiţi | 

Never forget to smile

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

Reputatie : 3
Data de inscriere : 30/11/2012

MesajSubiect: Never forget to smile   Dum Dec 02, 2012 7:56 am

In sfarsit isi gasise timp sa mai calce pragul "Camerei lui Erised". Ultima oara cand intrase acolo nu crezuse ca ce-a mai mare dorinta a lui este de a-si vedea familia reintregita. Ciudata dorinta, intradevar. De aceasta data, oglinga ii arata acelasi lucru.
    Se asezaje pe podeaua prafuita de timp, fara sa ii pese vreo clipa ca isi murdareste roba. Asta considera el cel mai ciudat. Sa fie trecut de mult de ora de culcare iar el inca sa aiba roba dansul. Tot timpul cand iesea la o plimbare nocturna isi alegea alte haine dar in nici un caz cele pe care le purta si in timpul zilei.
    Nu sesiza cand usa se deschise fara nici un scartait. Detasta usile care scartiau considerandu-le enervante. Cu toate ca era constient de faptul ca un profesor putea sa dea peste el din clipa in clipa, satenul continua sa stea relaxat.

[Privat: Jane]

Anul VI

Reputatie : 2
Data de inscriere : 24/11/2012
Varsta : 20

MesajSubiect: Re: Never forget to smile   Dum Dec 02, 2012 8:04 am

Era una din acele nopti in care Jane nu putea sa isi gaseasca deloc linistea. Era obosita, dar nu putea sa doarma. Poate ca nu se mai odihnise cu adevarat de mult si asta era problema, nu isi putea reintra in normal. Se ridica incet din pat si isi schimba pijamalele. Macar daca era sa fie prinsa, sa fie imbracata cat de cat decent. Isi lua o pereche de blugi albastri si un pulover destul de larg si de gros, cat sa ii tina de cald. Sari intr-o pereche de tenisi colorati si, trecandu-si o mana prin parul lung, iesi. Unde sa mearga, incotro sa o apuce? Poate la Oglinda lui Erised. Fusese acolo o singura data si cu siguranta facuse un nou pas spre autocunoastere.
Intra incet, multumita de faptul ca usa nu scartai. Inainta uitandu-se in jur, la inceput fara sa sesizeze cealalta prezenta din camera. Ajungand insa destul de aproape, se opri.
Doamne, imi pare rau, zise ea, avand in vedere ca aproape se lovise de baiat.

Jane Rivers: Sometimes the heart sees what is invisible to the eye.
Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: Never forget to smile   Dum Dec 02, 2012 8:19 am

Lasa capul pe spate si ridica privirea in sus, la cea care tocmai intrase in incapere. Slava domnului ca nu era un profesor. Nuanta aceea de blond ar fi recunoscut-o dintre o sute de fete.
    Buna si tine, Jane! O saluta cu o voce domoala, ca si cand prezenta ei acolo era una obisnuita. Indiferent cat de urat ar fi decurs intalnirea lor din magazinul lui Borgin, Adrian nu avea nici cel mai mic gram de chef sa ridice vocea. Nu, nu din cauza ei, ci din cauza oboselii care pusese stapanirii pe el.
    Cu ce ocazie ne reintalnim? Intreba intorcandu-se cu ochii la oglinda.

Anul VI

MesajSubiect: Re: Never forget to smile   Dum Dec 02, 2012 11:26 am

Jane il recunoscu intr-un final pe Adrian. Trecuse ceva timp de la ultima lor intalnire. Acea intalnire nu prea placut din magazinul lui Borgin... Trecusera cateva saptamani de scoala dar, nu stia cum, nu se mai vazusera. Bineinteles, dupa atata timp, uitase majoritatea lucrurilor care se intamplasera acolo, asa ca nu avea sa fie dura cu el, cu atat mai putin sa faca o scena. Ii arunca un zambet slab si se aseza pe podea, chiar langa el. Isi stranse genunchii la piept si ridica calma din umeri.
Nu pot sa dorm, ii spuse ea, fara sa se uita inca in Oglinda.

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: Never forget to smile   Dum Dec 02, 2012 12:00 pm

Incearca somniferele. Uneori functioneaza! Spuse continuand sa se uite in oglinda. Ar fi dat orice sa fie si el acolo sau cei din oglinga sa fie langa el. Stia ca asta era insa imposibil din punct de vedere logic si rational. La naiba.
    Ce vezi cand te uiti in oglinda?! Asta era unul din acele momente cand ar fi vrut sa aiba puterea de a intra in mintea celui - sau cea in cazul de faza- si sa vada prin ochii respectivului. Inca o idee care nu putea sa il multumeasca decat imaginar. Aaah... prea multa filozofie.

Anul VI

MesajSubiect: Re: Never forget to smile   Lun Dec 03, 2012 1:13 pm

Jane se uita prin camera. Ochii ei erau goi si obositi, insa parca nu ii putea intoarce catre oglinda, nu inca. Nu se temea de ceea ce avea sa ii arate. Era curioasa, dar nu voia sa devina melancolica sau nostalgica, mai ales ca de datat asta nu mai era singura in camera. Insa cand intrebarea lui inevitabila veni, isi intoarse ochii mari si albastri catre oglinda. Era aproape de Adrian, corpurile lor aproape atingandu-se usor.
Cat despre reflexia din oglinda... ei bine, era ceea ce se astepta.
Il vad pe tata, raspunse ea sincer. Doar ca e bine, sanatos. El e intr-o stare foarte proasta acum..., sopti ea, inghitind in sec.

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: Never forget to smile   Mar Dec 04, 2012 12:59 pm

Deschise gura sa intrebe cine era tatal ei dar in ultimul moment se razgandi si se prefacu ca trage aer in piept. Jane mai evitase odata intrebarea deci o evitase cu un motiv. Daca ea nu vroia sa il spuna asta nu insemna ca el nu exista. Si da. Cam asa asa arata logica a la Adrian.
    O sa fie bine. Nu iti face griji!Spuse optimist. Un zambet optimist ii juca pe buze si isi desprinse ochii de la oglinda pentru a-i vedea expresia fetei. De cand avea el asa de multa incredere intr-o viperine?! Mda... Asta era o intrebare asupra careia o sa aiba ceva de reflectat.

Anul VI

MesajSubiect: Re: Never forget to smile   Joi Dec 06, 2012 8:23 am

Chipul lui Jane era destul de rigid, nu iti puteai da seama prea usor ce simtea sau daca simtea ceva. Acum era unul dintre acele momente cand chiar gandea profund si simtea o tristete nebanuita. Isi iubea tatal atat de mult, si si-ar fi dorit o viata linistita alaturi de el. Nu mai voia sa se ascunda, nu mai voia sa isi faca griji in fiecare moment din zi sau din noapte, daca el este bine, daca ea este in siguranta. Dar nu erau multi care o intelegeau, si majoritatea o considera pur si simplu o persoana dura, fara suflet. Dar poate ca era mai bine asa.
Un zambet slab aparu in colturile buzelor. Multumesc, zise ea, de asta data sincer, fara sa isi intoarca ochii catre el. Tu ce vezi?

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: Never forget to smile   Sam Dec 08, 2012 3:05 am

Ii vad pe ai mei. O vad pe mama, pe tata, pe Lissa. Toti impreuna, asa cum eram odata. Ii raspunse Adrian. Isi trase genunchii mai aproape de el si ii cuprinse cu bratele. Se simtea neputincios in fata unei astfel de imagini. Stia ca ii era imposibil sa isi mai vada parintii iar cautarea Lissei i-ar putea lua ani. Fata parca intrase in pamant dupa acea cearta si nu mai daduse semne vreodata ca ar vrea sa se mai impace. Dar asta fusese de mult si de fiecare data cand satunul se gandea la ea se simtea, ei bine vinovat de cele intamplate.

Anul VI

MesajSubiect: Re: Never forget to smile   Joi Dec 20, 2012 5:19 am

Jane isi intoarse ochii catre Adrian atunci cand acesta incepu sa vorbeasca. De fiecare data cand se intalnea cu cineva acolo asista la scene destul de triste, care aproape ii rupeau inima; nu pentru ca ii pasa atat de mult de ceilalti, ci pentru ca grijile si probleme lor se confundau pe alocuri cu ale ei. Si pentru ca ea credea mereu ca orice moment in care isi arata sentimentele insemna o dovada ca este slaba din punct de vedere psihic, prefera sa se tina departe de locuri si momente de genul.
Inghiti in sec vazand tristetea chinuitoare de pe chipul lui Adrian. Ii parea rau pentru el, desi nu voia mereu sa o recunoasca. Puse bland o mana pe spatele lui.
Imi pare rau. Trecutul are asa niste modalitati sa se intoarca si sa ne dea un sut in fund... Dar am invatat sa il ignor; sa imi spun mereu ca niciodata nu mi-a fost mai bine decat imi e acum, chiar daca nu e mereu asa. It help, you know...

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: Never forget to smile   Mar Dec 25, 2012 9:19 am

Aproba cu o miscare scurta a capului. Nici nu isi dorea sa de-a timpul inapoi. Cine ar fi stiut ce se putea intampla daca ar modifica ceva. Adica da. Il incanta idea de a calatori in timp si de a vedea cum s-au petrecut cu adevarat lucrurile sau ce ar putea sa modifice astfel incat sa ii fie lui mai bine in prezent. Auzise de vreocateva ori de calatorie in timp si chiar vazuse niste imagini cu asa zisii calatori in timp. Pentru el insa nu erau decat niste fake-uri menite sa ii bage pe oameni in ceata.
    Da, asa e. Uneori ma intreb cu ar arata prezentul daca as putea sa modific trecutul... Spuse ganditor Adrian fara sa se astepte de la un raspuns din partea viperinei. Asta era una din acele intrebari asupra carora nu meditase decat odata sau de doua ori, fara a ajunge si la un raspuns. Bineinteles ca acel raspuns parea logic doar in imaginatia lui si tot acolo suna si mult mai bine decat daca l-ar fi rostit cu voce tare.

MesajSubiect: Re: Never forget to smile   

Sus In jos

Never forget to smile
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Hogwarts's Army :: Hogwarts :: Oglinda lui Erised-
Mergi direct la: