Hogwarts's Army
Hogwarts's Army

AcasaAcasa  SortareSortare  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiţi | 

Remember the Name

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

Reputatie : 3
Data de inscriere : 30/11/2012

MesajSubiect: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 6:17 am

Avea nevoie de liniste, sa fie doar el si persoana lui. Somnul il parasise de mult iar tavanul devenise banal in ultima jumatate de ora, de cand incepuse sa se benocleze la el. Se ridica din pat si isi schimba pe intuneric pijamalele cu o pereche de blugi negrii si un tricou alb cu text. Isi prinse repede la incheietura mainii ceasul metalic fara sa isi mai arunce ochii si pe acele acestuia care indicau o ora destul de tarzie pentru o plimbare. In minte avea o destinatie clara: Camera necesitatii.

Stia drumul pe de rost. Parcurse drumul de nenumarate ori dar de fiecare data trebuia sa caute usa de acces. Nu isi putea explica de ce aceasta isi schimba mereu locatie.
    Se opri in fata usii masive de lemn ezitand cu doua secunde mai putin decat ultima data cand intrase in camera. Cu mana pe clanta isi dori o camera spatioasa, cu un pian in mijloc. Apasand-o, intra in incaperea are semana leit cu cea de acasa, din Berlin. Un zambet nostalgic ii aparu pe chip in timp ce inchidea usa in urma lui.

ooc: Inca un elev sau profesor :o3
Sus In jos
Deborah Lovegood
Sef de Casa
Sef de Casa

Reputatie : 9
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 23

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 6:25 am

• Era inauntru de ceva timp, desi se facuse tarziu, facand cam ceea ce facea ea tot timpul: citea o carte groasa, tinand-o pe genunchi. Fusese asezata pe un scaun foarte inalt, la care ajunsese urcand pe o scara, insa imediat dupa ce intra cineva, camera se schimbe radical, iar micuta Bo cazu de acolo cu zgomot, intr-o pozitie ciudata, lovindu-se cel mai rau la cap.
    - Ah, fir-ar, ingana ducandu-si o mana la frunte, incercand apoi sa se adune de pe jos.

ooc: sper ca e ok ca am postat eu... Very Happy

Bo: Stii ca esti doar al meu, da ?!
Adrian: Normal ca stiu. Dar tu stii asta?
Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 6:39 am

Privirea ii ramase pe pian dar o cazatura o smulse din acea visare si se intoarse repede catre sursa respectiva. Isi musca buza inferioara dandu-si seama ca inautru se mai afla cineva.
    Imi pare rau! Spuse Adrian indreptandu-se catre fata cu pasi mari. Nu am stiut ca esti aici! Ii intinse mana ajutand-o sa se ridice. Pe buze ii aparu un zambet sters de vinovatie. Nu prea putea sa isi explice exact unde gresise mai ales ca nu avea de unde sa stie de prezenta ei.
    Esti bine? Se interesa el, adoptandu-se starea de seriozitate.

ooc: Nu e nici o problema Smile

Sef de Casa

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 6:47 am

• Il prinse de mana ca sa se poata ridica, realizand ca te una singura nu se descurca. Lua o gura mare de aer, scuturandu-si apoi incet roba.
    - Ahm, mda, sunt intreaga deci preuspun ca sunt si bine... sopti nesigura pe vocea sa raraita. E-n regula, e vina mea, adica...nu aveam ce sa caut aici... adauga bagandu-si imediat dupa aceea privirea in paamant.

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 6:59 am

Ei bine... cred ca nici unul din noi nu are ce cauta aici la ora asta!
    Isi trecu repede privirea peste ea. Culoarea verde a emblemei de e roba ii raspunse la intrebarea pe care ar fi vrut sa o puna. Acum ar fi chiar banal sa mai intrebe "La ce casa esti?"
    Apropo, ce faceai aici de ai reusit sa cazi? O intreba amuzat. Din instinct isi trecu mana prin parul blond, ciufulindu-l mai tare decat era deja. Fiind intuneric in camera lui, pieptanatul reprezentase ultimul lucru de care sa isi mai faca griji. Se sprijini de peretele alb iar bratele le incrusisa la piept, fara sa o piarda pe viperina vreo clipa din ochi.

Sef de Casa

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 7:02 am

• - Corect, il aproba ea, cu o miscare scurta a capului.
    - Ce faceam? Eh, ei bine, eu imi imaginasem un scaun foarte inalt, pe care ma urcasem si citeam ceva. Dar probabil cand tu ai venit, te-ai gandit la alta locatie cu alte...obiecte in ea, iar scaunul a disparut si eu am cazut zdravan, explica ea si cu singuranta fiecare "r" din cuvintele pe care le spunea iti atragea atentia vrut sau nevrut.

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 7:21 am

Accentul ei usor rarait ii atrase atentia inca de la inceput. Esti originara din Franta? Vorbele ii iesiera pe gura fara sa mai poata face ceva. Nu era o intrebare prea indiscreta deci nu era ca si cand ar fi intrebat-o cine stie ce filozofie complicata. Pf.
    Dupa doua clipe sesiza ca inca nu facusera cunostinta. Si asa cum fusese invatat de mic, baiatul trebuie sa faca primul pas - in cazul in care nu este oprit de orgoliu.
    Sunt Adrian! Se prezenta soimeanul privind-o in ochi.

Sef de Casa

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 7:24 am

• - Nu, nu sunt, m-am nascut la Berlin, raspunse ea, realizand ca o intrebase din cauza vocii sale raraite, pe care pur si simplu o avea, insa nu din cauza originii. Isi dadu cateva suvite ce-i intrau in ochi privindu-l atenta, direct in ochi. Deborah Lovegood, dar prefer Bo, se prezenta si ea intinzand prieteneste mana catre el, in timp ce un mic zambet finut se picta pe buzele palide ale acesteia.

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 7:54 am

Hmm... Se pare ca avem mai multe in comun de cat mi-am inchipuit! Ii raspunse zambind si se indrepta lenes catre pianul aflat in mijlocul camerei.
    Nu mai cantase la pian de multa vreme si chiar se bucura ca insfarsit ii trecuse o astfel de idee prin minte. Programul incarcat nu ii prea permitea sa aiba mult timp liber asa ca profita de scurtele pauze pentru a se juca pe consola sau sa se uite la tavan. Ooof... lenea asta.
    Se aseza pe scaunul din fata pianului apasand clapele una cate una si umpand incaperea cu sunetele primei melodii pe care si-o aminti.

Sef de Casa

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 7:59 am

• - Adica? ridica din spranceana, privindu-l cum se duce spre pian. Si ea stia sa cante si ii placeau cam toate melodiile cantate la pian. Inchise usor ochii ascultand cand melodia incepu, apoi si-i deschise, lasand irisul sau de un albastru limpede la vedere.
    Face cativa pasi, venind langa pian, sprijinindu-se pe el si asculta pana la capat, avand inca acel zambet misterios pe buzele lipsite de culoare, dar chiar si asa atragatoare.

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 8:06 am

Si eu sunt tot din Berlin! Ii raspunse fara sa isi ridice privirea de pe clapele pianului. Dar nu am mai trecut de mult pe acolo. In prezent in timpul vacantelor stau in Londra. Adauga dupa vreo doua clipe de tacere.
    Cele doua minute ale melodiei trecusera mai repede decat s-ar fi asteptat. Nu isi pierduse indemanarea ceea ce era foarte important din punctul lui de vedere.
    Cati ani ai? Spuse Adrian incepand o alta melodie si dorindu-si ca muzica sa nu se auda si inafara Camereii Necesitatii.

Sef de Casa

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 8:09 am

• - A trecut mult timp de cand nu am mai fost in Berlin, spune zambetul sau devenind nostalgic. Inchide din nou ochii rememorand cateva clipe de acolo, dar ii deschide repede scuturandu-si capul, nu avea de ce sa-si aduca aminte si...acel eveniment.
    Cand auzi intrebarea surase privindu-l atenta:
    - Tu cam cati imi dai? raspunsul fu o intrebare, in loc sa fie o afirmatie.

Ultima editare efectuata de catre Deborah Lovegood in Vin Noi 30, 2012 8:25 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 8:23 am

Cam cati ani iti dau?! Hmmm... Facu Adrian ganditor. Cam vreo 16- 17. Ii raspunse masurand-o din priviri. Majoritatea deductiilor sale erau corecte deoarece se bazau pe dataliile pe care le observa la ceilalti. Alteori mergea pe ghicite si, ei bine, mai gresea. La fel se intampla si de data asta.
    Isi abatu din nou atentia asupra pianului, apasand clape pentru o alta melodie: Song of simplicity. Pur si simplu adora acel cantec. Era printre singurele care chiar il relaxau cand canta.

Sef de Casa

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 8:27 am

• - Ai o bila alba! ii spunse simplu, asezandu-se langa el, sperand ca nu-l va deranja. Urmarii degetele acestuia cum se miscau pe clape. Adevarul era ca auzindu-l cantand i se facuse dor sa faca si ea asta, dar probabil nu mai canta la fel de bine pentru ca trecuse mult de cand nu mai exersase.
    Zambi sincer caci melodia care o canta tanarul era una din preferatele sale. Vorba lui, aveau multe in comun.

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 8:41 am

Un zambet fugar ii aparu pe buze dar disparu destul de repede.
    Stii sa canti? O intreba acesta simtind-o langa el. Nu ar fi avut ceva impotriva asta mai ales ca nu mai stia ce altceva sa cante. Din celelelalte melodii nu isi aducea aminte decat franturi si nu prea avea chef ca la o ora atat de tarzie sa isi mai puna mintea la contributie pentru a mai incerca sa nimereasca notele corecte. Asta e. Oricui i se mai intampla sa uite daca nu repeta constant.

Sef de Casa

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 8:45 am

• Isi inoarce capul spre el cand aude intrebarea.
    - Da. am luat lectii cand eram copil, ii raspunse intorcandu-si apoi privirea spre clapele pianului, asezandu-si usor degetele lungi, sidefii peste ele. Rememora un cantec in minte, apoi incepu sa cante, in timp ce buzele micute i se arcuira intr-un zambet suav, irezistibil.

song: https://www.youtube.com/watch?v=8LbkxP_UCBQ

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 8:53 am

O asculta cu atentie. Okay... Jumatate din intreaga atentie pe care o avea la dispozitie inca de cand se trezea. Cealalta jumatate fusese consumata pe parcursul intregii zile dar si pentru tavanul pe care il avea in camera.
    Da du usor din cap in semn de afirmatie. El luase lectii de pian pana la varsta de 11 ani apoi mai continuase sa treaca ocazional pe la vreun profesor de muzica Incuiat.
    Te pricepi! Murmura baiatul ca pentru sine in timp ce o urmarea cum apasa sigura pe ea pe clape. Asa si trebuia sa fie cineva care canta la un instrument.

Sef de Casa

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 8:58 am

• - Multumesc, spune inca zambitoare, incheiend usor cantecul. Era surprinzator pentru ea ca reusise sa-l duca pana la capat, nu mai cantase de mult, in ultimul timp acordase atentie doar chitarii sale clasice, de pian cam uitase.
    Ramane usor ganditoare, apoi incepu alta melodie, ultima pe care o invatase si de care isi aduce aminte foarte bine.

this one: https://www.youtube.com/watch?v=3dM2qCCg6GE

Sus In jos
Xan Riddle
Anul IV
Anul IV

Reputatie : 10
Data de inscriere : 25/11/2012
Varsta : 21

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 8:59 am

'Aaaaaa!Huh!Iar un vis.E a 2-a oara noaptea asta.Cat e ceasul...01:25?!Ah!Ma rog..ma duc sa ma plimb..dar nu!mai bine in Camera Necistatii.Da,e mai bine.'
In timp ce se indeparta de camera,a ajuns in fata usii de lemn,isi dadu jos pijamalele si isi lua pe el roba cea lunga.Intrase in camera.Nu se putea imagina niciunde.Era cineva deja acolo...
-Hei!Cineva?
Xan spera sa nu fie nimeni.Sa poata sta in liniste...dar se tot gandea la Deborah!
Sus In jos
http://hogwarts-in-tardis.forumer.ro/
Deborah Lovegood
Sef de Casa
Sef de Casa

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 9:09 am

• Nu auzi usa deschizandu-se si nici intrebarea pentru ca sunetele produse de pian ii acaparau intru totul auzul si atentia. Continua sa-si treaca usor degetele delicate peste clape, ducand si aceasta melodie pana la sfarsit.
    Trase aeer adanc in piept, lasandu-si apoi bratele sa pice pe langa corp, uitandu-se undeva intr-un punct imaginar. Atatea amintiri si sentimente inviasera aceea melodie in aer, incat se simtea prea ingreunata ca sa mai poata zice sau sa faca ceva.

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 9:13 am

A doua melodie aleasa de Bo era chiar... misto. Avea ceva care te determina sa o asculti din nou si din nou.
    Isi indrepta privirea catre usa care se deschise nescartait. Si eu care speram sa fiu din nou singur in noaptea asta! Isi spuse Adrian in gand. Nu avea nimic impotriva mai multor persoane atat timp cat acestia nu erau cumva profesori. Asta ar fi insemnat o alta pata neagra la dosarul lui si asa... patat de multitudinea de pedpse si detentii pe care le primisera.

Sef de Casa

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 9:19 am

• Bo ramase oarecum absenta, inca privind acolo, in acel punct. Parca acele amintiri se derulau acum amplificate prin fata ochilor ei, ca un film prost, alb negru, si ea nu poate sa-l opreasca, sa-l stinga, sau sa-l schimbe cu altul mai bun. Isi duse repede mana la obraz cand il simti ud, incruntandu-se usor in timp ce o cuta mica aparu pe fruntea sa alba.

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 9:24 am

Esti bine?!Se interesa Adrian observand-o atat de alba si de ingrijorata. Pentru ca nu arati deloc ca sin cand ai fi bine.
    Isi puse mana pe umarul ei. Nu se intampla prea des sa ii pese de cineva pe care abia o cunoscuse dar Bo nu parea a fi la fel ca celelalte viperine sau poate ca inca nu ii cunoscuse acea latura.

Sef de Casa

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 9:26 am

• Deschise gura vrand sa spuna ceva, dar parca i se blocasera cuvintele in gat si ea nu era capabila sa le scoata. Ofta, muscandu-si buzele.
    - Ah, vai, da, suunt, spune repezita cand isi regasi glasul. Oh, Doamne, sunt penibila, sopti apoi stergandu-si grabita obrazul umed.

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: Remember the Name   Vin Noi 30, 2012 9:33 am

Ei haide. Nu trebuie sa fii chiar asa de dura cu tine. Oricine mai are si momente din astea. Ii spuse zambind calm. Mda... Stia si el ce efect aveau unele melodii asupra celor care le cantau. De exemplu el nu mai cantase - si nici nu o sa mai cante prea curand- melodiile care ii aminteau de sora lui. Nu mai tinusera prea mult legatura dupa moartea parintilor si nici nu parea a vrea sa se intample asta.

MesajSubiect: Re: Remember the Name   

Sus In jos

Remember the Name
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Hogwarts's Army :: Hogwarts :: Camera Necesitatii-
Mergi direct la: