Forumul s-a mutat!

Forumul s-a mutat aici: http://hogwartsarmy.zz.mu/ !

Ne puteti contacta aici: office@hogwartsarmy.zz.mu !

Distribuiţi | 

I set fire on the rain [PRIVAT]

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Deborah Lovegood
Sef de Casa
Sef de Casa

Reputatie : 9
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 22

MesajSubiect: I set fire on the rain [PRIVAT]   Vin Noi 30, 2012 3:48 am

• Era singura in turn, asezate pe un scaun, cu o scrisoare in mana de la mama sa Luna. O citise si recitise de atatea ori si inca nu ii venea sa creada. O lacrima cat o boaba se strugure se prelinse pe obrazul sau palid si nici nu se mai obosi s-o stearga, nu avea cine sa vina la ora aceea acolo, sau cel putin asa spera. Se lasa jos, pe podea, ducandu-si genunchii la piept si sprijinindu-si capul de ei, incercand sa se linisteasca.

Bo: Stii ca esti doar al meu, da ?!
Adrian: Normal ca stiu. Dar tu stii asta?

Ultima editare efectuata de catre Deborah Lovegood in Mier Dec 12, 2012 7:57 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

Reputatie : 3
Data de inscriere : 30/11/2012

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Sam Dec 01, 2012 5:29 am

Cu scrisoarea in mana, se indrepta catre turnul bufnitelor. Joseph ii trimises raspunsul afirmativ in urma cu aproape o saptamana dar Adrian abia aseara isi aminti ca trebuie, la randul sau, sa isi confirme prezenta.

Ora tarzie pe care o alesese sa faca o vizita in turnul bufnitelor nu fusese de loc intamplatoare. Nu vroia sa se intalneasca cu nimeni.
    Pasarile erau adormite. Se duse la prima bufnita pe care o vazu trezind-o usor. Zburatoarea il privi urat si intinse piciorusul pentru a-i fi legata scrisoarea.
    Nu te intoarce fara un raspuns din partea lui Joseph. Ii spuse soimul lasand-o sa plece. Se intoarse 180 de grade iar privirea ii cazu pe Bo.
    Heei, Bo. Ce faci aici la ora asta?! O intreba Adrian desi... raspunsul era cat de cat evident.

Sef de Casa

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Sam Dec 01, 2012 5:33 am

• Tresari puternic, nu se gandise ca altcineva, la ora aceea, ar veni in turnul bufnitelor la ora aceea. Ah, si era tocmai Adrian si ea isi ridicase lasandu-si chipul inlacrimat la vedere. Cum reusea sa faca asta? Era deja a2a oara cand plangea in fata lui, probabil el deja o credea o nebuna sau chiar mai rau.

- Ahm , am venit sa-mi... iau o scrisoare, murmura pe o voce sugrumata abia reusind sa vorbeasca. Adevarul era ca o primise in urma cu cateva ore, dar ramasese acolo impietrita, incapabila sa plece din cauza continutului.

Vru sa se ridice de pe jos, si aproape cazu - tipic ei.

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Sam Dec 01, 2012 5:51 am

Dintr-un pas se afla deja langa ea, prinzand-o sau mai bine spus ajutand-o sa isi mentina echilibrul.
    Ce ai patit? I se adresa calm. Probabil o luase prin surprindere. Nici el nu se asptepta ca ea sa fie acolo la o ora atat de tarzie. Era trista, cu mult mai trista decat fusese in acea noapte in camera necesitatii.
    Nu pari a fi regula si nu incerca sa ma minti! O avertiza baiatul.

Sef de Casa

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Sam Dec 01, 2012 5:54 am

• Lui Bo ii tremurara usor buzele si reusi in cele din urma sa-si recapete echilibrul, oftand incetisor.
    - Multumesc, spune pe o voce uscata, lipsita de vlaga. Nu as vrea sa te deranjez cu prostiile mele... mai spuse stergandu-si obrajii apasat cu dosul palmei. Se uita in ochii lui, apoi in jos, imprejur, si iar la el zicand in cele din urma: Tata a plecat de acasa... nu se mai putu abtine ea sa nu spuna, buzele tremurandu-i din nou si se vedea ca se straduieste sa nu bufneasca din nou in plans ca un copil.

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Sam Dec 01, 2012 6:04 am

Plecase de acasa?! Unde? De ce? Pentru ce?
    Cam acestea fusesera primele intrebari care ii navalira in minte cand auzi cuvintele Deborei. Imi pare rau! Spuse din instinct fara sa stie cu prezicie pentru ce ii parea rau. El nu isi mai vazuse tatal de ani intregi. Nici de Lissa nu mai stia nimic si totusi timpul ii cicatrizasera acele rani interioara fara a reusi vreodata sa le inchida.

Sef de Casa

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Sam Dec 01, 2012 6:07 am

• Isi lasa capul in jos, trupul tremurandu-i incontrolabil.
    - Scuze...probabil crezi ca sunt nebuna sau asa ceva, sopti printre buzele sale acum parlite si lipsite de culoare, cum de altel ii era si chipul, foarte livid, ca si cum ar fi fost pe punctual de a lesina.
    Lua o gura mare de aer, incercand sa se linisteasca, insa parca inima ii batea prea tare si sangele pulsa nervos in vene.

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Sam Dec 01, 2012 12:00 pm

Nu te consider asa. Raspunse satenul zambind incurajator. Nu poate sa fie chiar atat de rau. Si al meu a plecat de mult. Spuse Adrian in speranta ca ii va ridica intr-un fel sau altul morarul care ii decazuse simtitor de mult. Oamenii tristi era printre ultimele zece lucrui din lista lui cu "ce imi place".
    De cate ore stai aici?

Sef de Casa

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Sam Dec 01, 2012 1:19 pm

• Isi ridica incet capul privindu-l atenta,
    - 5, poate chiar 6 ore...sopti Bo pe aceeasi voce obosita si lipsita de blaga.
    Simti un frison din talpi pana in crestetul capului, vazand in blur pentru cateva clipe, pentru ca apoi sa nu mai vafa absolut nimic, picioarele cedandu-i involuntar.

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Dum Dec 02, 2012 1:18 am

Deborah Spuse Adrian aproape tipand. Ce veste atat de urata primise incat sa o faca sa lesine sau sa o tina inchisa aici trimp de sase ore. In orice caz era una destul de infricosatoare.
    O aseza din nou pe scaun avand grija sa nu se prabuseasca din nou.
    Bo, ma auzi? O lovi usor peste fata incercand sa o readuca in simtiri. Avea nevoie de apa... oh firar. Bagheta ii ramasese in camera.

Sef de Casa

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Dum Dec 02, 2012 2:46 am

• -Mhm , ingana ea involuntar, fiind semi-inconstienta.
    Deschise cu greu ochii dupa un timp, imaginile in blur revenind, pentru ca apoi sa devina incet incet din nou clare. Stramba usor din buze fiindca simtea un junghi in piept.
    - Ce s-a intamplat? intreba apoi ridicandu-si ochii de un albastru limpede spre Adrian.

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Dum Dec 02, 2012 4:00 am

Nu inceta pana cand nu deschise ochii de-a binelea. Ai cazut. Ai lesinat. Raspunse Adrian repede.
    Nu te mai gandi la scrisoare. Gandeste-te la .... nu stiu... ceva frummos. Propuse ridicand usor din umeri.
    Nu statea prea bine la capitolul "ridica-mi moralul" pentru ca avea un umor cam sadic, negru pe care nu multi il puteau pricepe.

Sef de Casa

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Dum Dec 02, 2012 4:04 am

• Scrisoarea...ah, nenorocita de scrisoare, ar fi fost mai bine sa nu citeasca.
    Aproba usor din cap, inchizand ochii doar pentru o clipa, asezandu-se mai bine in scaun si aruncandu-i o priviri recunoscatoare tanarului.
    - Poveste-mi ceva! spuse deodata. Ceva care sa-mi distraga atentia.

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Dum Dec 02, 2012 4:53 am

Ce sa fac?! Isi spuse instinctiv in gand. O poveste. Asta insemna ca trebuia sa spuna ceva dragut si vesel dar el nu avea un concept exact a ceea ce inseamna dragut. Din amandoua rezulta ca avea sa o dea grav in bara.
    O poveste. Hmm. A fost odata o bufnita alba care si-a luat zborul dintr-un turn exact ca asta. Era iarna. Bufnita a.. zburat pana la o casa aflata pe varful unui munte. A primit un raspuns la o scrisoare si s-a intors intr-un turn exact ca asta. Sfarsit. Povesti Adrian. Pentru cateva secunde se simti ca un parinte care face tot posibilul sa isi calmeze copilul. Partea buna insa era ca poveste - daca putea fi numita poveste - nu se terminase cu bufnita moarta.

Sef de Casa

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Dum Dec 02, 2012 4:55 am

• - Dar povestea nu are decat inceput si sfarsit. Unde e continutul, unde e intriga, punctul culminant? intreba privindu-l zambitoare. Nu ai spus ce scria in scrisoare, cine a trimis-o sau de ce...sau daca a primit raspuns si daca nu, din nou, de ce? isi indrepta irisii albastrii care sclipeau misterios spre el, asteptand curioasa sa vada ce va zice.

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Dum Dec 02, 2012 5:09 am

Conteaza?! Am spus ceea ce era mai important, restul fiind irelevant. In scrisoare era ceva secret, despre care doar destinatarii stiu, numele acestora fiind ne afectand cumva desfasurarea povestii. Punctul culminat e ca bufnita ar fi putu muri pe varful muntelui si s-a intors cu raspunsul mult asteptat. Inventa pe loc ridicand usor din umeri. Isi trecu mana prin par ciufulindu-l. In jurul loc cateva bufnite se trezira urmarind cu ochii lor mari si bulbucatii conversatia lor. Slava domnului ca erau doar niste pasari.

Sef de Casa

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Dum Dec 02, 2012 5:12 am

• Deborah incepu sa rada cand il auzi, insa nu era rasul ei rautacios de deobicei, era cristalin, chiar sincer.
    - Bine, bine, am inteles acum, detaliile nu sunt esentiale, ingana ramanand cu un zambet jucaus pe buze in timp ce-l privea, picioarele ei incepand sa se balanseze ca ale unui copil mic ce nu avea stare.

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Dum Dec 02, 2012 5:17 am

Daca te pierzi in detalii, pierzi si esentialul din vedere.
    Se ridica si se sprijini cu spatele de peretele de caramida al turnului. Isi cauta prin buzunare pachetul de tigari si gasi unu aproape terminat. Se incrunta, ganindu-se ca asta insemna un drum pana in Hogsmeade. Isi aprinse o tigara, tragand adanc in plamani fumul daunator. Te deranjeaza? O intreba aruncandu-i o privire fugara.

Sef de Casa

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Dum Dec 02, 2012 5:19 am

• - Da, cateodata lesin din cauza fumului, spune serioasa, ca un robot, apoi clatina dezaprobator din cap, zambind. Nu, glumeam. Si eu am fumat... spuse ridicandu-si ambele picioare in aer, privindu-si varful balerinilor.
    - Esti constient ca daca unul din directorii, Karlos sau Heather, sau vreunul din profesori te prind e vai si amar, nu? il intreba intorcandu-si din nou privirea spre el.

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Dum Dec 02, 2012 5:49 am

Imi place ca toate puneti verbele la trecut cand vine vorba despre asta. Dar asa trebuie. Sa fumezi nu e bine. Tocmai el isi gasisese sa vorbeasca. Vai dar ce se mai descurca sa dea sfaturi altora despre ce e bine si ce nu sa faci.
    Sa il prinda? Pf.. Nu in viata asta. Era prins din cauza multor chestii dar din cauza fumatului nu.
    Stiu ca intru in belele dar nu o sa ma prinda prea curand. Ii raspunse sigur pe el.

Sef de Casa

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Dum Dec 02, 2012 5:55 am

• - Toate? Cine ti-am mai raspuns asa? intreba curioasa, incepand sa se bataie ca un copil neastamprat cu scaunul. Nu ai de unde sa stii, te poate prinde exact cand te astepti mai putin, ridica ea incet din umeri, ridicandu-se exact la timp cand isi dadu seama ca se balansa prea mult, scaunul cazand cu zgomot, intr-o pozitie ciudat.Ah ,asta ar fi durat... stranse ea usor din ochi.

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Dum Dec 02, 2012 7:42 am

Eh... O alta fata. ii raspunse evitandu-i privirea. Era un tip destul de naspa daca nu il cunosteai in circumstante bune prima data. Cam asa ceva se intamplase cu si Jane insa tinea enorm la pastrarea secretelor.
    Scap usor. Nu iti face tu griji! Expira un norisor de fum gri care se ridica spre tavanul turnului. Cea mai apropiata bufnita ii arunca o privire dezgustata insa Adrian era mult prea ocupat ca sa o observe.

Sef de Casa

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Dum Dec 02, 2012 7:46 am

• Deborah intinse piciorul, ridicand scaunul cu el si proptindu-se de un perete. Isi aduse aminte de scurta perioada...bine, minte, lunga perioada in care fumase si ea si de motivul absolut stupid pentru care o facuse. Nu mai conta oricum, aceea perioada trecuse. Se uita pentru o clipa pe geam, era destul de tarziu, insa somn nu-i era.
    - Nu stim aproape nimic unul despre altul... o zise deodata, ca pe o revelatie. Deci...ce-ti place sa faci?

Sus In jos
Adrian Ivashkov
Anul V
Anul V

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Dum Dec 02, 2012 12:15 pm

Asta era o intrebare asupra careia nu reflectase in nici una din noptile in care studiase atent tavanul camerei.
    Pai imi place... Incepu Adrian insa facu o pauza pentru a medita. Sa cant la pian, dupa cum bine stii, sa citesc, ascult muzica la maxim. Chestii banale. Continua ridicand din umeri. Ar fi o idee buna sa isi intocmeasca o lista cu tot ce ii place si ce ii displace. Asta iar ocupa o buna parte din timp. Tie?

Sef de Casa

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   Dum Dec 02, 2012 12:18 pm

• - Si eu cam tot la fel, imi mai place si sa pictez..si cel mai mult sa pierd timpul, sa stau asa degeaba intr-o dupa amiaza senina intinsa pe iarba si sa ma uit la drumul straniu al norilor, raspunse in timp ce privirea sa inca era la geam. La un moment dat observa o bufnita care se uita uracios la ei si se stramba la ea exact ca un copil.

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: I set fire on the rain [PRIVAT]   

Sus In jos

I set fire on the rain [PRIVAT]
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Hogwarts's Army :: Hogwarts :: Turnul Bufnitelor-
Mergi direct la: