Forumul s-a mutat!

Forumul s-a mutat aici: http://hogwartsarmy.zz.mu/ !

Ne puteti contacta aici: office@hogwartsarmy.zz.mu !

Distribuiţi | 

Just forget de past

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Elizabeth K. Edwards
Profesor
Profesor

Reputatie : 0
Data de inscriere : 21/11/2012
Varsta : 26

MesajSubiect: Just forget de past   Dum Noi 25, 2012 9:55 am

• Era trecut de ora stingerii si trebuia sa patrulez pe holuri. Doar de asta nu aveam chef, mai ales dupa ziua pe care o avusesem. Doar rupturi din amintiri cum patisem si in ziua in care ma gasise Damian sangerand.
    Imi scutur capul si oftez inaintand calma pe hol. Tocurile mele se auzeau strident acum pe cimentul tare, dar nu imi pasa. Pur si simplu eram pierduta in gandurile mele acum.
    Zambesc incet si privesc aiurea in jur. Nu era nimeni acum pe hol, linistea fiind la orice pas, ceea ce ma facea sa zambesc incet.

Ma opresc la primul etaj si ma asez pe pervaz. Imi duc mana la frunte, masand-o cu cateva degete. Ma durea din nou capul. Nu stiam daca era din cauza ca nu mai mancasem de ceva vreme, sau doar pentru faptul ca totul era mult prea mult.
    Ma lasa fara energie orele si fugeam dintr-o parte in alta simtind uneori ca innebunesc. Oftez din nou si privesc holul.
    Nimic. Prea liniste acum. Nici un elev si nimeni nu iesea pe hol acum? Amintirile imi revenisera din nou, pe vremea cand fusesem eu eleva. Nu era mult de atunci, dar era ok si asa. Zambesc incet si privesc in jur din nou.

Profesor

Data de inscriere : 25/11/2012
Varsta : 29

MesajSubiect: Re: Just forget de past   Dum Noi 25, 2012 1:11 pm

Ma pierdusem din nou.
-Ale naibii coridoare! suier printre dinti si continui sa merg. Roba imi flutura frenetic pe langa corp si aproape ca uitasem cum era sa porti asa ceva; hainele de incuiat sunt mult mai accesibile din orice punct de vedere!
Poate ca nu fusese o idee buna sa ma intorc...Desi predam puisorilor de la Hogwarts, aceasta fiind totodata si vocatia mea si ocupam postul ravnit in timpul vietii de tatal meu si ocupat timp de putin timp de unul dintre cei mai dragi barbati din viata mea, nu imi aducea bucurie. Nici macar pe-aproape...Ma pierdeam in fiecare seara pe coridoare fiindca directoarea tot schimba dormitorul profesorului de APCMG din luna in luna, asa ca nu avusesem timp sa ma familiarizez cu coridoarele secrete. Poate daca Fred si George ar fi avut o copie a Hartii Strengarilor, mi-ar fi fost de foarte mare ajutor.
Dintr-o data, vad o umbra proiectandu-se pe peretele de dupa colt. Fac cativa pasi inainte, atinzand cu mana dreapta bagheta ce statea lipita de coapsa. Dintr-o data o vad pe Elizabeth, colega mea de tortura profesorala.
-Ce faci aici, Liz? o intreb, facand cativa pasi catre ea si blestemand in minte faptul ca am strigat-o 'Liz' fara ca macar sa-mi dea voie.
Sus In jos
http://169-horcruxes.tumblr.com
Elizabeth K. Edwards
Profesor
Profesor

MesajSubiect: Re: Just forget de past   Lun Noi 26, 2012 9:27 am

• Eram pierduta in ganduri, fiind cu capul la acea noapte cand dormisem la Damian, care ma tinuse in brate. Zambesc ca o proasta si parca si acum ii simteam atingerile. Eram in continuare pierduta, jucandu-ma cu degetele pe pervazul pe care stateam acum, cand aud o voce cunoscuta.
    Pe moment tresar, dar zambesc apoi vazand-o pe coleguta mea. Chicotesc incet cand imi spuse ,, Liz " si o privesc mai atenta.
    Vedeam cam greu prin intuneric acum.
    -Da, uite sunt de serviciu. Dar tu? Iar te-ai ratacit? intreb usor amuzata.
    Era mai aeriana ca mine, dar pe mine ma amuza cat de aeriana puteam fi si avea noroc ca ma trezise din visarea cu ochii deschisi la profesrul de Istoria magiei. Oftez si chicotesc din nou privind-o.
    Era simpatica si chiar imi placea sa stau cu ea mai ales cand mergeam aiurea pe coridoarele secrete si imi faceam de cap ca deobicei, doar era vorba de mine.
    Oftez din nou. Era un tic de care nu puteam scapa si logic ca ma enerva la culme acest lucru. Imi musc usor buzele si continui sa o privesc asteptandu-i raspunsul.
    Spre norocul meu aveam o zi in care nu eram nebuna, sau cel putin nu lasam sa se vada acest lucru. Era complicata viata mea si acum daca ma gandeam, era mai bine ca puteam sa ma plimb singura pe holuri sa nu mai bag in sperieti si alte persoane.

Profesor

MesajSubiect: Re: Just forget de past   Mar Noi 27, 2012 11:06 am

Ma apropii de ea si rosesc. Chestia asta cu rositul excesiv este un al saselea simt de-al meu de care lumea obisnuia sa rada; la Hogwarts elevii obisnuiau sa ma strige 'rosie umblatoare' si sa spuna ca fata mea era la fel de rosie ca si cravata de Cercetas mult prea stransa in jurul gatului meu, mai ales Viperinii, dar niciodata nu mi-a pasat. O singura persoana nu a ras de lucrul asta, o persoana mult mai matura. Si cu asta a castigat pe veci respectul meu.
Trezita din visare de glasul lui Liz, rosesc inca si mai puternic, iar in coltul ochilor se formeaza mici lacrimi, atunci cand imaginea lui Remus Lupin se evapora din mintea mea. 'Ale naibii sentimente...dupa atata timp...' ma gandesc.
- Err...da...Aseara...ai fost la Damian, nu? Adica..nu insinuez nimic, doar ca, din intamplare, desigur, v-am vazut venind dinspre Padurea Interzisa. Ma pregateam sa merg sa vad ce mai face Hagrid, doar stii ca suntem buni prieteni...doar m-a crescut, pe jumatate! spun, jenata, incercand sa nu par ca ma bag cu nasul in vietile altora; chiar mersesem la Hagrid!
Una peste alta, Liz avea gusturi...proful nu arata prea rau. Nici chiar ca un profesor din trecut...dar trecutul e trecut, la naiba!

"'It does not to dwell on dreams and forget to live.''
- Albus Dumbldeore
Sus In jos
Elizabeth K. Edwards
Profesor
Profesor

MesajSubiect: Re: Just forget de past   Mier Noi 28, 2012 11:48 am

• Incep sa rad cand ii aud replica. Da fusesem la Damian si ehh sperasem sa se mai intample sa merg. O cunosteam destul de mine pe Ann, dar tot timpul mi s-a parut o persoana aparte, si chiar daca fusesem la viperini niciodata nu imi batusem joc de ea.
    Zambesc incet si bland cum faceam deobicei. Imi lasam garda jos logic, simtindu-ma mai bine sa fiu eu insumi, desi nu stiam cat vazuse din ce se intamplase intre mine si Damian.
    -Da, mi-am petrecut noaptea la Damian. spun zambind incet. Stai linistita, nu am spus ca insinuezi ceva oricum stii problemele mele si na a fost acolo cand chiar aveam nevoie de cineva. spun zambind incet.
    Toti stiau de ranile aparute din senin, tipetele de parca eram posedata si toate cele.
    Oftez incet si privesc aiurea pe hol pentru cateva clipe si apoi o privesc din nou pe tanara din fata mea.
    -Ehh sincer as fi vrut sa fie ceva intre mine si el, dar nu cred ca se va intampla. Sunt nebuna daca ai uitat acest lucru din scoala. spun razand.
    Cand fusesem eleva toti se fereau de mine, eram nebuna faceam orice doar sa incalc regulile si blestemam pe multi care se atingeau de mine, dar mi-am primit oricum pedeapsa pe veci inainte ca macar sa stiu sa vorbesc.
    Imi scutur capul la aceste ganduri si oftez din nou.Imi trec usor degetele prin parul lung si negru privind-o in continuare.

Profesor

MesajSubiect: Re: Just forget de past   Vin Noi 30, 2012 12:14 pm

Ii zambesc intelegator. ''Macar tie iti place de cineva accesibil..de cineva [aproape de tine]'' gandesc pe data, si simt un spasm trecand prin tot corpul meu, facandu-mi pielea de gaina.
-Nu stiu daca sunt cea mai in masura sa ma dau cu parerea, dar eu cred ca intre tine si Damian exista chimie, si inca una puternica! Cat despre ''nebunia'' ta, stai linistita; nu sunt mai presus decat tine. Decat ca eu nu zbier; incerc sa-mi pastrez ultima urma de luciditate care mi-a mai ramas.
Nu erau un secret pentru nimeni actiunile mele indraznete din timpul Razboiului de la Hogwarts si incercarile de ajutorare ale lui Harry, Ron si Hermione, in urma carora ramasesem cu unele sechele; inca mai aveam cosmaruri cu castelul devastat, Voldemort si Bellatrix Lestrange alergand in colo si-ncoace incercand sa ma prinda si sa ma ucida lent. Inca aveam pe retina imaginea cadavrului lui Tonks...
Ma cutremur usor apoi revin la realitate; nu puteam s-o las pe Liz, care era in situatia in care era, sa-mi vada slabiciunile. Din compasiune si camaraderie trebuia sa fiu acolo pentru ea, s-o sprijin asa cum pe mine nu m-a sprijinit nimeni. Sa fiu pentru ea ceea ce nu a fost nimeni pentru mine dupa moartea lui Dumbledore: protector.
Sus In jos
Garret Weasley
Profesor
Profesor

Reputatie : 2
Data de inscriere : 30/11/2012
Varsta : 27

MesajSubiect: Re: Just forget de past   Vin Noi 30, 2012 1:00 pm

'...adunat cu 2 si impartit la 4 da...66!Nu!nu!Nu!Trebuie s adea 67!Of!ce tampenie!Cat e ceasul.23:17. Neutral Merlin.De 3 ore calculez chestiile astea Incuiate!of!Urasc...
Parul negru a lui Garret era acoperit de o banderola maro cu pete gri.Stilul sua ciudat nu era inteles de nimeni.Dar,ca de obicei,il loveau mereu ganduriel tampite.

'Nu inteleg nimic!De ce Tramsfigurare?Ah da!Trebuia s ao aduca pe nebuna aia sadica....tipic!La ce sa ma astept de la o femeie?Pfff!'
'Nici tu nu esti mai bun!'se contrazise singur.Ajunse la un colt.Acolo vazu 2 umbre.'Hm...cine e de serviciu azi...Eli!Da!Dar cu cine mai e.'

-Lumos!sopti Garret incet.Lumina era puternica si...'GENIAL!M-au vazut!Sunt un prost!Of...'

Profesor
Profesor

MesajSubiect: Re: Just forget de past   Vin Noi 30, 2012 1:13 pm

Ma intorc brusc si-l vad pe Garret. Il stiam din vedere, era profesor de Transfigurare, un tip foarte ciudat, care mereu bolborosea cuvinte aiurea de unul singur.
La drept vorbind, il chema 'Weasley' si nu arata tocmai rau, ceea ce ma facea sa ma cutremur usor, apoi sa rosesc,dandu-mi parul pe spate de cate ori trecea pe langa mine. De fapt era un ciudat, dar creierul meu ale carui sinapse erau deja foarte incetinite si uzate nu vroia sa inteleaga asta. NU VROIA SI PACE!
- Hei..stai...er...Garret? incerc eu sa-l strig, recunoscand lumina din varful baghetei sale. Stai aici cu noi! Nu e nevoie sa pleci... intr-un fel ma simteam prost ca Garret era mereu izolat de ceilalti. Sau poate era doar dorinta mea de a face pe Buna Samariteana cu toata lumea care-mi iesea in cale....

- Albus Dumbldeore
Sus In jos
Garret Weasley
Profesor
Profesor

MesajSubiect: Re: Just forget de past   Vin Noi 30, 2012 1:23 pm

'Serios?!Ma baga in seama.Uau!Ce sa zic!'
-Sigur.De ce nu?
'De ce naiba am spus asta?Of,urasc creierul asta de Weasley.'
-Deci,despre ce vorbeati?'Nu ca as fi interesat dar sunt politicos'.
Garret se aseza constiincios langa cele 2 si puse la loc calculatorul de Incuiat.Parul sau negru era blond in lumina lunii.
-Er...Eli,tu stai de paza azi?'Bineinteles!Of!prostule!Coopereaza cu mine.'
Garret boloboresea singur dupa orice faza.Se simtea ciudat.Dar zambea mereu.

Profesor
Profesor

MesajSubiect: Re: Just forget de past   Vin Noi 30, 2012 1:30 pm

Ma zgaiam neincetat la el, incercand sa gasesc vreo asemanare intre el si binecunoscutii Weasley, gemenii, care mi-au fost intotdeauna foarte dragi si foarte apropiati, dar nu gaseam; se parea ca acest Weasley era un Longbottom matur, ajuns la Hogwarts pe post de profesor, un tanar stangaci care inca nu avea nicio coerenta in gandire si vorba, cu alte cuvinte o pierdere de timp. De n-ar fi fost numele ala nenorocit.....
- Garret, esti bine? il intreb eu, punandu-mi mana peste mana lui care tinea obiectul Incuiat. Incercam sa fiu buna. ''Haide, Ann, fii o Buna Samariteana, pe barba lui Merlin!''

- Albus Dumbldeore
Sus In jos
Garret Weasley
Profesor
Profesor

MesajSubiect: Re: Just forget de past   Vin Noi 30, 2012 1:47 pm

'Oh,frate!Face pe samariteana!Ma crede Fred si George?O,nu!Eu nu sunt *sparkle-sparkle!Life is mine!*.Eu sunt diferit de restul!'
-D...da.De ce nu?'Doar ma simt ca si ultimul obiect de pe Pamant.Ah! si s anu uit de stresul provoct de mama,problema cu astmul si toatete cele.In rest,sunt OK! Very Happy'
Garret avea nevoie de consolare.Se simtea prost dar mereu zambea

Profesor
Profesor

MesajSubiect: Re: Just forget de past   Vin Noi 30, 2012 1:50 pm

''La dracu...'' suier fara sa ma auda nimeni altcineva decat constiinta mea zdruncinata. Ma simteam aiurea; dar din nou impulsul ca cel de langa mine este mai important era foarte puternic, asa ca in secunda urmatoare m-am trezit facand ceva ce nu credeam ca sunt in stare: m-am trezit imbratisandu-l pe Garret Weasley, mainile mele incolacite in jurul gatului sau, capul meu sprijinindu-se de pieptul sau. Apoi mi-am dat seama ce faceam.
- Er..Scuze...dar...esti asa de trist...si...na...se presupune ca eu sunt asistenta sociala si psiholoaga, deci sunt aici si pentru imbratisari si tot tacamul...
''La dracu...''

- Albus Dumbldeore
Sus In jos
Garret Weasley
Profesor
Profesor

MesajSubiect: Re: Just forget de past   Vin Noi 30, 2012 1:56 pm

Cand Garret simti imbratisarea...
'God!Dar....ma simt bine!Nu o urasc pe Ann!E chiar buna la suflet...'
-Multumesc ca ma ajuti.Vii sa te plimbi?Eli a adormit.Vreau sa-ti spun ceva.
'De ce dracu' fac asta?Nu o uram?Of! creier tampit!Te urasc!Daca a stii sa faci legatura intre cap si gura ar fi minunat!Esti un mare prost.I Hate You!Creier prost!'

Profesor
Profesor

MesajSubiect: Re: Just forget de past   Vin Noi 30, 2012 1:58 pm

''Sa ma plimb?! DA, SIGUR, O SA MA PLIMB CU TINE PRIN PADUREA INTERZISA SI MAI MULT CA SIGUR O SA TE CAPIEZ CU GEMENII SI O SA AM PRETENTIA SA TE BUCURI! Nu...n-o sa fac asta.....''
- Err...presupun ca da. O sa-i las un bilet lui Liz....

''Prost raspuns. Proasta alegere. Ca de obicei!''

- Albus Dumbldeore
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Just forget de past   

Sus In jos

Just forget de past
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum